Siófok 15.5 • 2.2 kn
Sínen a szörfös utánpótlás
Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.
Remek eredményekkel kezdték az évet utánpótlás szörfversenyzőink, ebből az alkalomból a Windsurfing.hu interjút készített Simor Krisztiánnal és Nikl Andrással.

Az utánpótlás miatt úgy látszik már felesleges aggódni, legfiatalabb szörfversenyzőink az év elején, Cadizban bemutatott bravúrja legalábbis ezt támasztja alá. Simor Krisz és Nikl Andris az EB-n mindketten bejutottak az aranycsoportba, s ez a bravúr az ő korosztályukban itthon példa nélkül áll. Andrist és Krisztiánt a versenyről, és a tervekről kérdezte a Windsurfing.hu.
Windsurfing.hu: Mióta szörföztök és mikor indultatok először versenyen?
Simor Krisztián (S.K.): 2005-ben kezdtem a Balatonon két remek oktatómmal, Koszti Gáborral és Vető Marcival, valamint édesapámmal. 2009-re érett meg a gondolat, hogy még komolyabban, versenyszerűen szeretnék foglalkozni a szörffel.
Nikl Andris (N.A.): Én négy éve a szövis táborban szörföztem először. Elég jól ment, nem hitték el hogy akkor szörföztem először. Versenyen a következő évben indultam először.
Windsurfing.hu: A sikerek kezdettől fogva jöttek?
(S.K.): A magyar bajnokságban igen, mivel a legtöbbször dobogón állhattam.
(N.A.): A sikerélményt nem volt túl nehéz elérni, mivel akkor még gyerekek nem nagyon indultak versenyeken, hárman, négyen lehettünk.
Windsurfing.hu: A versenyzést, a taktikát is tanultátok valahol, vagy eleinte csak ellestétek a többiektől?
(S.K.): A versenyzést nem, inkább a helyes taktikát tanultam, a jó beállításoktól az erőbeosztásig.
(N.A.): Eleinte kérdezgettem mindenkit, majd mikor elkezdtem versenyekre járni, Lodi avatott be a technikai dolgokba. A taktikát félig-meddig tudtam, mivel előtte két évig vitorláztam.
Windsurfing.hu: Mióta szörföztök a BIC OD szörfökkel?
(S.K.): 2009-es pályázaton nyertem a deszkát, onnantól kezdve használom is a versenyeken. :D
(N.A.): 2008-ban kaptam meg a deszkámat a szövitől azelőtt szörftáboros cuccokkal mentem.
Windsurfing.hu: Meséljetek néhány szót az első nemzetközi versenyről.. Előtte mennyit gyakoroltatok tengeren?
(S.K.): Először Lengyelországban mértük össze a tudásunkat a többi nemzettel, itt elég sok új tapasztalatot szereztünk, a nagy létszámú mezőnyt illetően. Tengeren még ez előtt, tavasszal edzőtáboroztunk, Hyeres-ben. Itt 2 hetet töltöttünk.
(N.A.): A lengyelországi Sopotban tizenegyedik lettem, előtte tengeren csak vitorlázni voltam és egyszer szörföztem.
Windsurfing.hu: Az idei évet rögtön egy sikerrel kezdtétek, Cadizban mindketten bejutottatok az aranycsoportba, amire a ti korosztályotokban eddig Magyarországon még nem volt példa. Mennyire volt nehéz ezt elérni? Lehet arra számítani, hogy ezt a bravúrt sikerül még megismételni a franciaországi EB-n?
(S.K.): Nekem kedvezett a szél és ilyen szempontból reálisnak tűnt az aranycsoportba való bejutás, habár a verseny előtt jó ideig nem tudtam vízen lenni. Ha a római világkvalifikációs versenyre gondolsz, ott az a cél, hogy az első 3 nemzetben végezzünk.
(N.A.): A szerencsénk az volt hogy a második és harmadik napon nagyon sokan nem tudtak bemenni a nagy hullámok és szél miatt.
Windsurfing.hu: A versenyt megelőző horvátországi edzés úgy látszik hatásos volt. Lesz majd rá mód, hogy a francia EB előtt is gyakoroljatok tengeren, vagy akár a helyszínen?
(S.K.): A helyszínen szeretnénk felkészülni a kvalifikációra a versenyt megelőző héten. Addig is szárazföldi edzésekkel növeljük az állóképességünket.
(N.A.): Én a horvátországi edzés után egy héttel az EB helyszínére is ki tudtam menni Lodival, ez sokat számított. Rómába egy héttel a verseny előtt megyünk hogy legyen időnk edzeni.
Windsurfing.hu: Mennyire lehet az edzéseket a tanulással összeegyeztetni?
(S.K.): Nekem nehezen, mert nagyok az elvárások a suliban.
(N.A.): Leginkább a hiányzások jelentenek gondot, nem tudom mikor jön el az a pont, amikor azt mondják nem mehetek el (: . Pótolni sem könnyű, edzőtáborokban nem szoktam nagyon tanulni.
Windsurfing.hu: A vízen vélhetően komoly harc van köztetek, mennyire oldódik ez a parton, egy-egy verseny után?
(S.K.): Hát igen. A vízen nincs barát! A parton segítünk egymásnak és teljesen más a hangulat is.
(N.A.): A parton segítünk egymásnak, ha csak nem óvásról van szó :)
Windsurfing.hu: Mik a célok 2010-re?
(S.K., N.A.): Megszerezni a kvótát!
Windsurfing.hu: Gratulálunk a Cadizi eredményekért, minden bizonnyal komoly munka van mögötte. Ki az aki ebben a legtöbbet segített nektek?
(S.K.): A versenyeken Utassy Lodi nyújt közvetlen segítséget, rajta kívül Koszti Gáborra számíthatok még, illetve Áron jó tanácsaira. Utazásaimat és a felszerelésemet a családom támogatja.
(N.A.): Az edzésben legtöbbet Utassy Lodi és Gádorfalvi Áron segített. Az utakat és a felszerelést a szüleim támogatták.