Siófok 30.5 • 13.4 kn
Az L30 - as VB margójára: avagy meddig lehet erkölcsileg zülleszteni a hazai vitorlázást?
Az első reakció számomra kicsit érdekes volt
Az idei San Remo - i L30 - as Világbajnokság után megjelent egy véleménycikk a CompassMagazin - on ami sokakból érdekes indulatokat váltott ki. Ennek kapcsán és több megkeresésnek is eleget téve a cikkben érintett másik csapatot is megkerestem telefonon, hogy az ő véleményüket vagy álláspontjukat is megjelenítsük a magazinban.
Az első reakció számomra kicsit érdekes volt, mert a csapat egyik tagja, akivel beszéltem egyből jogi lépésekkel fenyegetőzött, anélkül, hogy bármilyen tényt is közölt volna. Ezután azt javasolta beszéljek a taktikusukkal. Szinte már meg sem lepődtem, hogy ez a telefonbeszélgetés is jogi lépésekkel indult....csak egy dolgot nem értek MIÉRT? Mert megjelent valakinek a véleménye? Végül ígéretet kaptam arra, hogy a tényeket és az ő álláspontjukat is megkapjuk és meg tudjuk jeleníteni. EZT A MAI NAPIG NEM KAPTUK MEG!!!!
Az hogy milyen óvások és hogy zajlottak, milyen végeredménnyel azt talán most kicsit tegyük is félre. Az viszont szerintem igencsak lényeges hogy ez, és az elkövetett „tettek / csalások” milyen hatással vannak a sportunkra.
Nézzünk egy - két TÉNYT:
A világbajnokságon 15 hajó indult ebből 7 magyar egység, a maradék nyolc egység pedig hat egyéb nemzetből. Nem tudom, hogy a hazai vitorlázás ekkorát fejlődött e hirtelen, hogy egy World Sailing osztály Világbajnokságán a mezőny felét már magyar egységek adják, és mellette a nagy vitorlás nemzetek (Olasz, Spanyol, Brit, Francia, Ausztrál, Új-Zélandi) nem képviseltetik magukat, vagy ez 1xűen csak a mezőny erősségét tükrözi.

A másik tény hogy a versenykiírásban egyértelműen le van írva (gondolom minden résztvevő olvasta) hogy csak 1 Group 3 - as sportoló versenyezhet a hajón. Nyilván a résztvevők mindegyikének volt World Sailing kategorizálása, ami tisztázza ezt a kérdést. Ha ezen besorolás alapján mindenki megfelelt a versenykiírásnak, akkor úgy gondolom, hogy ez csak annak köszönhető, amit a World Sailing is megfogalmaz a besorolásokkal kapcsolatban
„A Kódex alapelve, hogy elsősorban a vitorlázó az, aki önmagát sorolja be, mivel végső soron ő ismeri a versenyzése és a sportban való pénzügyi részvétele közötti valódi kapcsolatot. A jelentkező felelőssége, hogy önként nyilvánosságra hozza a megfelelő besorolásához szükséges összes információt, és ne adjon hamis vagy félrevezető információkat. A csalás ugyanazokkal a büntetésekkel jár, mint a sportág más területein.”
Ugyanakkor a World Sailing meg is fogalmazza, mit is jelent a Group 3 besorolás:
„A Group 3. tartozó versenyző az a versenyző, aki a kvalifikációs időszakban
(a) fizetést kapott olyan munkáért, amely magában foglalja egy versenyen való részvételt; és/vagy
(b) fizetést kapott olyan munkáért, amely magában foglalja egy hajó, annak legénysége, vitorlái vagy teljesítménynövelő felszerelésének versenyre való tesztelését, karbantartását vagy egyéb módon történő felkészítését, majd az adott hajón vagy csapatversenyen, ugyanazon csapat egyik hajójában versenyzett; vagy
(c) fizetést kapott:
(i) egy hajó vagy vitorlái versenyzésre való biztosításáért; vagy
(ii) egy hajó vagy vitorlái versenyzésével kapcsolatos szolgáltatásokért és
(iii) ezt követően ugyanazon a hajón vagy csapatversenyen, ugyanazon csapat egyik hajójában versenyzett.
(d) olyan vitorlás vállalkozásnál vagy szervezetnél végzett munkáért kapott fizetést, amely olyan tudást vagy készséget igényel:
(i) amely képes javítani egy hajó teljesítményét egy versenyen; és
(ii) amelyet a versenyző a hajó fedélzetén versenyzés közben használhat; vagy
(e) olyan munkáért kapott fizetést, amely magában foglalja:
(i) bármely versenyző, legénység vagy csapat edzését a következők bármelyikére való felkészüléshez vagy versenyzéshez:
- Olimpiai és Paralimpiai Vitorlásversenyek és selejtezők
- Regionális Játékok;
- Amerika Kupa mérkőzés, felvonások és sorozatok;
- Világbajnokság vagy Grade 1Match Race
- World Sailing osztályok Világ- és Kontinens Bajnokságai;”
Ezen tények és leírások tükrében számomra minimum furcsa, hogy a teljes magyar dobogón, minden egyes hajón legalább két ilyen ember vitorlázott.
A győztesénél: hajósbolt tulajdonos - edző, hajószerviz szolgáltató
A másodiknál: edző, vitorlaforgalmazó
A harmadiknál: vitorlaforgalmazó - hajóépítő

Gondoltam ennél már nincs lejjebb.. de amikor megnéztem a Szüreti Regatta eredményeit akkor vettem észre, hogy a San Remoban versenyző különítményben vannak, olyan sportolok, akik ugyanabban az időben 1000 km - el arrébb hazai vizeken, a Szüreti Regattán is versenyeznek ugyanazon a napon.
Ha ezt egy amatőr vitorlázó csinálja az is NagggyON komoly erkölcsi kérdéseket vet fel, de szerintem egy olimpikon esetében ez VÁLLALHATATLAN!!!
Egy olimpikonnak mindig is jó példával kell elöljárnia, hiszen sok fiatal ezért kezd el MONDJUK vitorlázni, mert vannak olyan példaképek akikre fel lehet nézni. Az a sportoló, aki a World Sailing besorolásokkal vagy az egy időben dupla nevezésekkel játszik az NEM PÉLDA ÉRTÉKŰ!!!
Ha ehhez a klubja, vagy a Szövetség, vagy a hazai vitorlás közösség tapsol akkor ÓRIÁSI problémák vannak...
Ezen TÉNYEK fényében nem értem, hogy adott csapat vagy sportoló miért fenyegetőzik jogi lépésekkel, amikor NYÍLVÁNVALÓAN nincs minden rendben a saját hajójukon...