Siófok 2.7 • 19.7 kn
A vitorlások fele nem ért célba az év egyik legnehezebb Balatoni versenyén
Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.
A vitorlások fele nem ért célba az év egyik legnehezebb Balatoni versenyén
A Balaton egyik leginkább embert próbáló versenye, a Kétszemélyes Balatonkerülő mára Magyarország legkiválóbb vitorlázóinak összecsapásává vált. A hétvégi futamot Varga Lajos és Lillik Ákos nyerte egy perc híján 21 órás összidővel.
Az először 2018-ban megrendezett, de máris rangosnak számító 8m Open Kétszemélyes Balatonkerülő Vitorlásverseny célja, hogy a hazai és külföldi vitorlázóknak lehetőséget biztosítson a technikai és taktikai tudás megmérésére. A jelentkezők jórésze nemzetközi szinten is jegyzett versenyző. A futam nemcsak a szólóvitorlázóknak nyújt lehetőséget a tapasztalatszerzésre, hanem a profi pályavitorlázóknak is.
A Csopakról rajtoló és oda érkező hajók a versenyen egyenként mintegy 170 kilométert tettek meg. A vitorlások átlagsebessége 5 kilométer per óra körül alakult, a leggyorsabb a Nelson Flottalízing nevű hajó volt, esetenként akár 20 kilométer per órás sebességgel. Az időjárás nem kedvezett a versenyzőknek: gyenge keleti dél-keleti szélben rajtoltak, majd egy kiadós zápor áztatta el a mezőnyt, így végül a 15 hajóból csak 7 ért célba. A 2019-es 8m Open Kétszemélyes Vitorláskerülő versenyt idén Varga Lajos és Lillik Ákos nyerte a Nelson Flottalízinggel, 20 óra 58 perc 56 másodperces összidővel.
A verseny egyik fő támogatója, az i-Cell Kft. által a hajókba szerelt nyomkövető eszköznek (On Board Unit) köszönhetően a verseny állását online is figyelemmel lehetett kísérni: a hajók legkésőbb percenként, de minden komolyabb irányváltás esetén azonnal GPS-jelet küldtek a központi szervernek, ennek megfelelően a pozícióadatok folyamatosan, 15 másodpercenként frissültek, amivel szavatolni lehetett a jelen idejű nyomkövetést. A verseny alatt több mint ezren figyelték a szólóvitorlázók útját. Az i-Cell rendszerének köszönhetően a helyezés a befutás sorrendjével megegyezik.
Fa Nándor, a versenyt alapító Fa Hajó Kft. ügyvezetője elmondta: „ez a második ilyen típusú verseny, melyet tavaly kísérleti céllal indítottunk el. Mindig is tudtam, hogy a nyár nem a legjobb időszak a Balatonon olyan versenynek a rendezésére, amiben valóban kiderül, hogy a hajók és a hajósok mit tudnak. Annak ellenére, hogy meglehetősen a szezon elejére hoztuk a versenyt, nem látszik túl durva időjárás. Szél mindig van, legfeljebb nem mindenki érzi vagy látja – tartja a régi mondás” – fogalmazott Fa Nándor, hozzátéve: a nyomkövető rendszernek az első és legfontosabb hozadéka az, hogy a hajók biztonságban vannak.
„A versenyzők teljesítményének kielemzéséhez, a szakmai fejlődés technikai hátterének biztosításához hozzájárul az i-Cell fejlesztése is, amely a térképes nyomkövetés mellett lehetővé teszi a hajók szűrését, így az egyes vitorlások nyomvonalainak összehasonlítását” – mondta Farkas Károly, az i-Cell Kft. operatív igazgatója, példaként említve, hogy az utoljára célba érő hajó 10 kilométerrel tett meg többet a győztesnél.
A pontos befutási sorrend és az eseményről készült fotók a szolovitorlazas.hu oldalon tekinthetők meg.
A június első hétvégéjén sorra kerülő Keszthely-Kenese Szóló Vitorlásverseny lebonyolításában szintén együttműködik az i-Cell és a szervező Fa Hajó Kft.