Siófok 9.4 • 3 kn
2000 után is a Déli Part - Jön a Pempő Kupa
Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.
2000 után is a Déli Part - Jön a Pempő Kupa
A Balatoni Hajózási Sport Egyesület (BHSE) 2001 óta rendezi Szabó Imre (Pempő) emlékére a PEMPŐ Kupát, majd 2015-től Jordán Gáborra is emlékezve a Pempő-Jordán Gábor Kupát. Idén 2018. október 6-án egy túraverseny keretében rendezi meg a BHSE a versenyt.
A versenyre a Yardstick I., Yardstick II. és Yardstick III. osztályok összes hajója nevezhet. Amennyiben a nevezettek száma egy adott hajóosztályban eléri az ötöt, az osztályt az osztályszabályok alapján külön értékelik. A YS előnyszámok alapján számolt abszolút futamgyőztes elnyeri a Pempő-Jordán Gábor Emlékkupát.
A verseny kapcsán talán nem érdektelen a két emblematikus névadó sportpályafutását, érdemeit röviden közzétenni.
Szabó Imre (1920-2000)
Nagyon népszerű, őstehetség vitorlázó volt. Ifjú gyermekkora óta vitorlázott. 1945 után kezdett versenyezni 25-ös és 15-ös jollékkal, majd Csillaghajókkal. Autodidakta módon (Pomucz Jánossal együtt) Dragonokat építettek – többek között – a saját KORALL nevű Dragonját is. A Magyar Vitorlás Szövetség örökös tiszteletbeli tagja (1993), a korábbi Hajózási Felügyelet vizsgabiztosa. Tőle származik az az örökbecsű mondás még 1980-ból, amikor a Kékszalag tókerülő verseny taktikájáról érdeklődtek: „Tudjátok: 2000-ig a déli partot kell húzni!”.
Jordán Gábor (1935-2014)
Vitorlázó pályafutását öt éves korában kezdte Siófokon Balatoni Dingiben. A háború után kalózban folytatta a Siófoki Hajózás Klubban. Az 1948-50-es években 50-es, 30-as cirkálókkal vitorlázott édesapjával versenyszerűen (mocó évek), 1954-től o-jollézott, majd két év múlva kalózba ült át. A kalóz után 10 évig Csillaghajózott. 1969-ben a VILLÁM nevű Európán folytatta versenyzői pályafutását. 1980-tól pedig a TALIZMÁN nevű 6R hajón versenyzett. Többek között ezzel a hajóval nyerte az első egykezes versenyt. 1980-tól – 15 évig – a Magyar Vitorlás Szövetség Felügyelő Bizottságának elnöke. Több éven keresztül a Klasszikus Flotta elnöke, versenybíró, versenyrendező. 2005-ben a Magyar Vitorlás Szövetség örökös tiszteletbeli tagjai közé választották. Több mint 10 évig volt a BHSE elnöke is.
Szöveg: Dr. Dulin Jenő / BHSE
Fotók: magánarchívum