Siófok  6.6  •  0.8 kn       

Keszthely  6.9  •  9 kn       

Balatonfüred  6.3  •  1.2 kn       

Balatonboglár  6.6  •  1.7 kn       

Orfű   •  4 kn       

Velencei-tó  7.3  •  0.5 kn       

Tiszafüred  6.1  •  2.6 kn       

Mályi-tó  7.8  •  1.8 kn       

2024. december 28., szombat

Aarhusi élmények és kihívások - Böröcz Bence előadása

Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.

Aarhusi élmények és kihívások - Böröcz Bence előadása

Aarhusi élmények és kihívások - Böröcz Bence előadása

Versenybírói döntéshelyzetek című előadásával nyitotta meg Böröcz Bence nemzetközi versenybíró a Magyar Vitorlás Szövetség 2019. évi téli szakmai programsorozatát. Az érdeklődőket az aarhusi olimpiai kvalifikációs világbajnokság versenybírói kulisszatitkaiba avatta be, néhány megtörtént esetben pedig ők maguk hozhattak döntéseket.

A versenybírók és a versenyzők közötti partneri viszonyban a nemrég a World Sailing által a világ vezető vitorlás versenybíróinak szűk körébe választott Böröcz Bence fontosnak tartja, hogy szemléletesen be tudják mutatni számukra a versenybírók tevékenységét. Így szembesülhetnek ugyanis a bírókat érintő kihívásokkal, ami segíthet egy-egy vitatott eset későbbi magyarázatában. Ez a gondolat alapozta meg az előadás koncepcióját, amelynek első szakaszában a versenyszabályok alkalmazási mechanizmusáról és a versenybírói döntési folyamatokról beszélt általánosságban a finn osztály vezető nemzetközi bírója.

A szemléltetéshez a 2018. év legnagyobb vitorlásversenye és a világ negyedik leglátogatottabb sporteseménye, az aarhusi összevont olimpiai világbajnokság nyújtott alapanyagot, amelyen a tokiói játékok kvótáinak negyven százaléka talált gazdára. Böröcz rövid személyes élménybeszámolójában kitért a verseny komplexitását okozó tényezőkre, méltatta a fenntarthatósággal kapcsolatos törekvéseket és az esemény médiakörnyezetét, valamint bemutatta a versenybíróság összetételét és munkamódszereit. Szó esett arról is, hogy milyen eszközökkel támogatták az egységes versenybírói szolgáltatást, milyen feladatokat láttott el a finn osztály vezető versenybírójaként, és hogy milyen élményt jelentett testközelből megélni Berecz Zsombor világbajnoki győzelmét.

Az előadás szakmai szakaszában olyan eseteket válogattott össze, amelyek tárgyalásában maga is érintett volt. A hallgatóság az olimpiai környezet négy versenyszámát ismerhette meg, és azon belül az osztályokra jellemző konfliktushelyzeteket tálalta a szakember. A történtek leírása után a résztvevők szavazással nyilvánítottak véleményt az esetekről, majd a vezető nemzetközi versenybíró részletes, szabályokkal alátámasztott magyarázattal tisztázta a tényleges döntéseik okait. Mélységében elemezték a felborult hajók kikerülésére és az érintkezések elkerülésére vonatkozó szabályokat, több ízben értékeltek orvoslati kérelmeket, és tisztáztak a jelhely és a kitérés fogalmai közötti különbséget és kapcsolatot.

A program zárásaként az érdeklődők interaktív kvízben mérhették össze tudásukat. A vitorlássport olimpiai szereplésével és az alapvető szabályismerettel kapcsolatos kérdésekben legjártasabb játékos egy Audi Q7 egy hétvégére szóló tesztvezetését nyerte.

VMG - Velocity Made Good Előző

VMG - Velocity Made Good

Scholtz 22: Örvendetes gyarapodás, de még nincs vége Következő

Scholtz 22: Örvendetes gyarapodás, de még nincs vége