Siófok  9.4  •  14.2 kn       

Keszthely  11.9  •  11 kn       

Balatonfüred  9.1  •  11.9 kn       

Balatonboglár  9.7  •  13 kn       

Orfű  11  •  19 kn       

Velencei-tó  6.1  •  8.6 kn       

Tiszafüred  6.1  •  6.3 kn       

Mályi-tó  5.6  •  4.8 kn       

2024. november 24., vasárnap

Vitorlázó legendák és high tech hajók a Balaton leglátványosabb vitorlásversenyén

Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.

Vitorlázó legendák és high tech hajók a Balaton leglátványosabb vitorlásversenyén

Vitorlázó legendák és high tech hajók a Balaton leglátványosabb vitorlásversenyén

Idén második alkalommal rendezik meg a Volvo High Tech Regattát, a hazai és nemzetközi szinten is csúcstechnológiát képviselő egy- és többtestű hajók versenyét. Július 14-15-én az Alsóörs Marina és a Fenyves Yacht Club ad otthont ennek a nem mindennapi megmérettetésnek, aminek egyik fő célja, hogy a laikus közönség számára is látványos és érthető élményt nyújtson.

Bár Magyarországnak nincs tengere, mégis meglepően élénk vitorlásélet zajlik rajta. Nemzetközi szinten is szélesnek számít a jelenlegi technológia csúcsát képező katamaránok és egyedi fejlesztésű egytestű hajók balatoni felhozatala. Kifejezetten ezek számára rendeznek versenyt július 14-én és 15-én Alsóörs és Balatonfenyves között, ahol partközeli pályafutamokon és egy Alsóörs - Balatonfenyves közötti gyorsasági futamon mintegy 20, a vitorlázás legmodernebb irányvonalait képviselő hajó mérkőzik meg egymással. A verseny a jubileumi 50. Kékszalag Erste Nagydíj előtti nagy összemérése is lesz egyben a rohanógépeknek.

„A Balatonon fantasztikus innováció zajlik jelenleg is. A Volvo High Tech Regattával célunk, hogy ne csak a vitorlázók, hanem a laikus közönség is tudomást szerezzen ezekről a csúcstechnológiás egy- és többtestű hajókról, belepillanthasson a versenyek izgalmába, érthető és közelről megtapasztalható legyen számukra is az élmény. Ezt a célt magáénak érezve, partnerként csatlakozott hozzánk a Volvo, akinek nemzetközi viszonylatban is szoros kapcsolata van a vitorlázással és látványos, innovatív versenyeket fémjelez. A partmenti pályaversenyeket testközelből, a két legmodernebb hazai kikötő, az Alsóörs Marina és a Fenyves Yacht Club mólójáról élvezhetik az érdeklődők.” – mondta el Dr. Deák Gábor, az esemény főszervezője.

Fa Nándor, a fejlődés katalizátora

Idén új kategóriával bővül a Volvo High Tech Regatta, ugyanis van itthon egy osztály, amelyben az innováció sajátos filozófiával párosul és olyan fejlesztések mennek végbe, ami világszínvonalon is egyedülállóvá teszi ezt a közösséget. Külön futamokat rendeznek a legtöbbször kifejezetten szólóvitorlázásra fejlesztett, egyedi tervezésű és építésű 8 méteres hajókból álló mezőny, a 8m Open osztály számára. Az osztály filozófiája szerint azonban nem csak az egyedi fejlesztések jelentik az innovációt, hanem az a folyamat, ahogyan egy kategóriába illeszkedő hajót a kormányosa felkészít, átalakít szóló vagy négykezes vitorlázásra, és ahogyan együtt fejlődve a hajóval megvitorlázza azt. A fejlődés és az innováció nem csak a technológia, hanem a gondolkodás terén is benne van a közösségben. A folyamatos eszmecsere, a tapasztalatok egymással történő megosztása hatalmas lendülettel viszi előre mind a hajók fejlesztését, mind az ilyesfajta újításra nyitott kormányosok körének bővülését. A 8 méteres kategóriában végbemenő innováció motorja, az ötszörös földkerülő, magyar vitorlázó legenda, Fa Nándor, aki a Volvo High Tech Regatta 8m Open futamainak fővédnöke is egyben.

„Az ötletnek, hogy kizárólag a leginnovatívabb hajók részvételével, egy látványos versenyt rendezzenek a Balatonon, abszolút helye van. Ahogy minket, úgy a szervezőket is a magas színvonal és a folyamatos fejlődés motiválja ez pedig pozitív irányba mutat. A 8m Open osztály számára fontos, hogy a két nagy szólóversenyen túl is legyenek olyan alkalmak, ahol egymás között mérhetik össze tudásukat akár szóló, akár négykezes felállásban. Bízom benne, hogy a 8m Open közösségben képviselt értékek a Volvo High Tech Regattához is hozzáadhatják azt a közös gondolkodást, mely az innováció iránti elkötelezettség mellett a versenyzés módjának, technikájának folyamatos fejlődéséhez is motivációt ad a csapatok számára. Ez hosszabb távon akár azt is hozhatja magával, hogy a Regatta az izgalmas versengésen túl egy afféle „szakmai műhelyt” alkot majd a csapatok között. Mindaddig, amíg a fejlődés és a minőségi vitorlázás a mozgató rugója az eseménynek, a 8m Open osztálynak helye van a rajtvonalon.” – osztotta meg Fa Nándor a versennyel kapcsolatos gondolatait.

Rohanógépek csatája

A tavalyi, első Volvo High Tech Regattát a tizenháromszoros Kékszalag győztes, Litkey Farkas nyerte. „Nagyon jó kezdeményezés ez a két napos, pörgős pályafutamokból és gyorsasági túrafutamból álló verseny, a tavalyi siker után nem volt kérdés, hogy idén is rajthoz állunk. Ráadásul idén az időzítés is tökéletes: kiváló lehetőség összemérésre a jubileumi Kékszalag előtt!” – mondta Litkey Farkas.

Az emlegetett ellenfelek között pedig olyan katamaránok lesznek, mint a kétszeres Kékszalag győztes, időcsúcs-tartó Opel Fifty-Fifty és „testvére”, a szintén kétárbócos Evergreen katamarán, de két AC45 America’s Cup hajó is rajthoz áll. Több csapat számára ez lesz az idei első megmérettetés, így fokozott izgalom és várakozás övezi a látványos csatát.

A katamaránok mellett olyan, szintén rohanógépnek számító egytestű hajók is jelen lesznek, melyek a többtestűek elterjedése előtt a Kékszalagok győztesei voltak. A balatoni vitorlás innováció egyik első hírnökeinek számító Liberák vagy Libera típusú, könnyű tőkesúlyos egytestű hajók, kis össztömegüknek köszönhetően szintén látványos sebességre képesek, sőt van az a széltartomány, amikor gyakorlatilag a náluk sokkal gyorsabbnak számító katamaránokat is megszorongatják. Ezeknek a hajóknak az egyik különlegessége a nagy létszámú, tíz fő feletti legénység, ami a hajó folyamatos egyensúlyban tartásához fontos, így itt a fedélzeten hatalmas szerepe van a koncentrációnak és az összehangolt csapatmunkának. Az egytestű rohanógépek közül rajthoz áll a Lisa, a Principessa és a Sponsi.

A csúcshajóknak eme széles felhozatala nem csak Európában, de az egész világon is ritkaság számba megy!

Világsztárok a mezőnyben

A Volvo High Tech Regattán nem csak a hazai élcsapatok vonulnak fel, de két olyan világhírű vitorlázó is rajthoz áll, akik jelenléte önmagában is figyelemre méltó. A Team Black Jack csapatát erősítette már a kormánynál a tavalyi Kékszalagon is Roland Gäbler német vitorlázó, négyszeres olimpikon, tízszeres világbajnok, egyszeres abszolút Kékszalag győztes. A Hun3Bogi csapatában Gäbler honfitársa, Helge Sach versenyez majd: a vitorlázólegenda nyolcszoros Európa- és világbajnok, kétszer nyerte meg az olasz tókerülő Centomigliát, valamint tizenháromszor a Kieler Woche-t, a legnagyobb német vitorlásversenyt. Az érdeklődőknek már miattuk is érdemes nyomon követni a verseny alakulását, ahol az is kiderül, hogy állnak helyt a magyar versenyzők a világklasszisok mellett.

Élő közvetítés: vitorlásverseny érthetően és élvezhetően

Nem csak a hazai hajók és vitorlázás, de a közvetítés terén is innovációt hoz a Volvo High Tech Regatta. Magyar startup fejlesztése a KWINDOO, melynek segítségével több platformon is részesei lehetnek az élménynek az érdeklődők. Olyan közvetítési rendszerrel készül a Volvo High Tech Regatta, amilyet itthon még egyáltalán nem láthattunk, de külföldön is csak a legnagyobb vitorlásversenyek kiváltsága a hasonló közvetítés. A verseny bárhonnan követhető lesz a KWINDOO Live View mobil- és tabletapplikáción keresztül, valamint a KWINDOO weboldalán. A közvetítés több lesz, mint puszta nyomkövetés, ahol a hajók útját egy térképen követhetjük. A rendszer a hajók útvonalát mutató térképes helyzetjelzés mellett, két élő kameraképen keresztül is folyamatosan mutatja a mezőnyt. Emellett fut a KWINDOO felületén egy élő hírfolyam, amely időről-időre elhozza a vízről érkező akciókat, fotókat, életképeket a nézőknek oly módon, hogy ne csak a szakavatott vitorlázók, de a laikusok számára is érdekes, érthető és látványos legyen a közvetítés. Ezt színesíti félóránként rövid videós összefoglaló, tehát aki nem akar folyamatosan a képernyőre tapadni, annak is biztos pont, hogy minden egész és minden fél órakor megtudhatja, mi történt az elmúlt időszakban a 8m Open és katamarán mezőnyökkel.

Maga a nyomkövetés sem csak egyszerű térképes megjelenítés. Lehetőség van rajta a hajók legfontosabb adatainak megtekintésére, két hajó sebességének összehasonlítására, a megtett út és a bójáig hátralévő távolság mérésére, valamint a verseny aktuális állását is láthatjuk egy azonnal frissülő listában.

Összegezve tehát egy olyan integrált, multifunkcionális kommunikációs felületet hozott létre a KWINDOO, amely több látószögből, gyors, színes és érdekes élő közvetítéssel követi végig a Volvo High Tech Regattát. Így mindenki megtalálhatja a számára érdekes tartalmat, amelyen keresztül követheti a Balaton leglátványosabb vitorlásversenyét.

Élmény – testközelből

Aki szeretne a lehető legközelebb kerülni ezekhez a high tech hajókhoz, élőben is megnézheti a versenyt. Július 14-én, szombaton, 10 órakor indul a 8m Open futama Balatonfenyves felé, 10:30-kor rajtol az első katamarán pályafutam – ezek az Alsóörs előtti vízterületen zajlanak majd, a parthoz közel. Szombaton délután érkezik meg a mezőny Balatonfenyvesre. Akit érdekelnek a csúcshajók és szeretné alaposabban szemügyre venni őket, egy vezetett túra keretében július 14-én 16:00 órakor megtekintheti a gépeket a Fenyves Yacht Club kikötőjében.*

Július 15-én Balatonfenyves a regatta helyszíne, 10:00-kor rajtol a 8m Open mezőny, 10:30-kor kezdődik a katamaránok csatája, ami a Fenyves Yacht Club mólójáról szabad szemmel is követhető lesz. Emellett a Fenyves Yacht Club kikötőben óriáskivetítőn is megy az élő közvetítés, melyhez a Sólya bár kínál frissítőket és harapnivalókat. Este a kivetítőn a vitorlázás helyét átveszi a labdarúgás: a foci VB döntőjét nézhetik a vendégek a kikötőben!

Ha valaki saját hajójának fedélzetéről szeretné megtekinteni a versenyt, azt is megteheti a rendezők által kijelölt biztonsági zónában horgonyozva, melyről részletes információt a verseny weboldalán találnak a hajósok.

Az élő közvetítést bárki alakíthatja!

A Volvo High Tech Regatta szervezői várják a nézők fotóit is a versenyről. A követők által a versenyről készített fotók felkerülnek a nyomkövetés térképére. Ehhez nem kell mást tenni, mint posztolni a képeket a Volvo High Tech Regatta Facebook oldalára helyszín- és időpont megjelöléssel. A képek innen letöltve bekerülnek a KWINDOO térképes nyomkövetésébe oda, ahol a fotó készült, így utólag is visszanézhetők, kereshetők lesznek!

Fotó: Cserta Gábor

Felkerültek a hétvégi F.W. Raiffeisen Kupa eredményei Előző

Felkerültek a hétvégi F.W. Raiffeisen Kupa eredményei

Felkerültek a hétvégi Kereked Klasszikus Kupa eredményei Következő

Felkerültek a hétvégi Kereked Klasszikus Kupa eredményei