Siófok 2.7 • 15.1 kn
Budapest Boat Show az innováció és a tradíció jegyében
Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.
A február 14-17. között 22. alkalommal megnyitó Budapest Boat Show hajókiállítás igazi ínyencségeket vonultat fel.
Emellett a tavalyinál mintegy másfélszer nagyobb területen nézelődhetünk a hajók között, amiből közel negyven sorakozik fel a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpont G jelű „kikötőjében”.
Innovációk testközelből
A tavalyi Kékszalag győztes kétárbocos katamaránt, a Fifty-Fifty-t először láthatja majd a nagyközönség testközelből a szárazföldön. A minden szempontból magyar fejlesztésű hajó nem csak Magyarországon, de világszinten is különlegességnek számít, így minden bizonnyal sok érdeklődőt vonz majd. A másik kiemelt figyelmet érdemlő fejlesztés Fekete László Hungarian Wing névre keresztelt merevszárnya, ami először a kiállításon debütál – mondjuk úgy – hajós környezetben. A vízen való tesztelés tavasszal veszi kezdetét, úgyhogy itt az alkalom, hogy közelről is megnézzük a 19 m magas, NASA-technológiával készült vitorla helyettest. A karbonszálas technika legújabb vívmányai közül ott lesz többek között egy karbon moly, amely nem csak úszni, de „repülni” is képes a vízen. Kis súlyának (alig több mint 30 kg), valamint a svertre és a kormányra épített szárnyaknak köszönhetően közel 30 csomós sebességet képes elérni. A zöld energia már a vízen is hódít, Szabó Levente spirál hajtóműve is a Budapest Boat Show-n lesz látható először. Az újabb vívmány a szél energiáját használja a hajók meghajtására.
Antik hajók
A Lady névre keresztelt, tradicionális fa vitorlás 1927-ben épült. Tulajdonosa, Pálinkás Csaba négy évet dolgozott a felújításán. A több mint 9 m hosszú és 2 m széles, szivar alakú hajó most teljes pompájában, sok-sok eredeti részlettel tekinthető meg a Budapest Boat Show-n régi, fahajó építéshez használt szerszámok és egy satupad társaságában. Nem minden nap láthatunk élőben igazi fa vitorlás építést. Erre is lehetőség nyílik most a kiállításon. Egy klasszikus tavi, kétszemélyes vitorlás, egy Kalóz készül el a rendezvény ideje alatt az innováció és tradíció standon a hajóépítő mesterek kezei között. A karbon technikával készült hajók klasszikus megfelelőjeként egy 22-es Binnenjolle és egy háború előtti időkből származó, korabeli verseny vitorlás, egy olimpiai jolle mutatkozik be, utóbbi fellelt állapotban tekinthető meg. A fa jégszán, a fából készült kielboat és a fahajó építéshez használt szerszámok, alkatrészek mellett háború előtti kupák és érmék is láthatók lesznek a standon.
Már csak pár nap és megnyitja kapuit a 22. Budapest Boat Show. Maradt tehát még egy kis idő, hogy kedvezményesen, online megváltsuk belépőjegyünket a kiállítás honlapján (www.boatshow.hu/jegyvasarlas). Február 15-én, pénteken hajóvezetői igazolvánnyal a kiállítás látogatása ingyenes. A legfrissebb hírek nyomon követéséhez érdemes csatlakozni az esemény Facebook oldalához: www.facebook.com/budapestboatshow.
Mi ott leszünk! Találkozzunk Orfű standján, a Budapest Boat Show-n!