Siófok 14.4 • 6.5 kn
Dr. Hajdu Balázs lett az Európai Vitorlás Szövetség alelnöke

Néhány hónappal azt követően, hogy dr. Hajdu Balázst a Nemzetközi Vitorlás Szövetség a Jogi és Szabályozási Bizottság (Governance Committee) elnökének választotta, újabb fontos pozícióban kezdhette meg a munkát. Ő lett a sportág kontinentális szövetségének az alelnöke.
Sydney és Athén olimpikon vitorlázója, dr. Hajdu Balázs az Európai Vitorlás Szövetség alelnökeként és a Nemzetközi Vitorlás Szövetség Jogi és Szabályozási Bizottság elnökeként is sokat tehet a magyar vitorlássport jövőjéért a következő években.
Néhány hónappal azt követően, hogy dr. Hajdu Balázst a Nemzetközi Vitorlás Szövetség a Jogi és Szabályozási Bizottság (Governance Committee) elnökének választotta, újabb fontos pozícióban kezdhette meg a munkát. Ő lett a sportág kontinentális szövetségének az alelnöke.
„Megtiszteltetés, hogy május elsejétől az Európai Vitorlás Szövetség (EUROSAF) alelnöke lehetek – mondta dr. Hajdu Balázs. – Tavaly novemberben a World Sailing tisztújító közgyűlését követően az ottani elnökségben többségbe kerültek azok, akik hasonlóképp gondolkodnak a vitorlázást, mint sportágat érintő globális kihívásokról, mint jómagam. Ez megnövelte az ázsiómat a sportdiplomáciai területen, a két szervezet szorosabb összefonódásának a jelképeként is jöhetett a felkérés az európai szövetség irányából.”
A korábbi kétszeres olimpikon alelnökké választása már csak azért is óriási dolog, mert Európa a legerősebb kontinens a vitorlázásban. A britek, a skandináv országok, a franciák, az olaszok és a spanyolok mind-mind hatalmas vitorlás nemzetek. Megválasztását maga a World Sailing elnöke, Li Quanhai is a helyszínen követte végig, a nemzetközi szövetség első embere április 26-án népes delegációval érkezett az öreg kontinensre. Ennek a látogatásnak célja volt az európai szövetség új vezérkarának, közte a magyar sportvezetőnek a támogatása is.
„Én vagyok az első olyan vezetője a World Sailing Jogi és Szabályozási Bizottságnak, aki nem angolszász hátterű, angol jogi diplomával bíró, angol anyanyelvű személy. Ezért is tartottam hatalmas megtiszteltetésnek már a World Sailing által nyújtott lehetőséget is. Jogi hátterem miatt az európai szövetség alelnökei közül hozzám fognak majd tartozni a jogi és szabályozási témák, valamint az alkotmányos ügyek. Emellett fontos szerepem lesz a két szövetség közötti információáramlásban is” – avatott be minket a feladataiba a 49 éves sportvezető, aki a Magyar Olimpiai Bizottságnak is a tagja.
Aktív vitorlázóként ugyanabban a hajóosztályban alkotott maradandót, mint amiben Berecz Zsombor a tokiói olimpián ezüstérmes lett. 2000-ben Sydney-ben, 2004-ben Athénban képviselte a piros-fehér-zöld színeket finn dingiben, előbb a 15., majd a 23. helyen végzett az ötkarikás játékokon. A két olimpia között pedig sikerrel befejezte a tanulmányait az ELTE jogi karán, Athénba már munkavégzés mellett jutott ki úgy, hogy közben a sportdiplomáciában is elkezdte bontogatni a szárnyait.
„Kétezerkettőtől a Magyar Vitorlás Szövetség delegált a World Sailing nemzetközi közgyűléseire és egyéb sportpolitikai eseményekre. Miután annak idején „újoncként” először megérkeztem a World Sailing éves közgyűlési hetének három-négyszáz delegáltja közé, még fel kellett dolgozni, hogy mi is történik körülöttem. Aztán belejöttem és minden évben kiküldtek, kétezernyolcban már beválasztottak az akkori Constitution Comitee-be, 2012-ben ennek alelnöke lettem, de emellett tizenhét éven át a Nemzetközi Finndingi Szövetség elnökeként is tevékenykedtem.”
Hajóosztálya 2021-ben, Tokióban szerepelt utoljára az olimpia programjában:
„A finn dingi olyan volt a vitorlássportnak, mint a férfi kajak egyes 1000 méter vagy a 100 méteres síkfutás, vérbeli klasszikus versenyszám. Először ezerkilencszázötvenkettőben, Helsinkiben rendezték meg a férfi egyszemélyes versenyt finn dingiben az olimpián, ritkaság számba ment, hogy egy hajóosztály ilyen sokáig megszakítás nélkül része legyen a játékok programjának. Sydney-ről szép emlékeket őrzök, először szagolhattam bele, hogy milyen egy globális multisport-esemény testközelből. És azért valljuk be, hogy létezik rosszabb helyszín is a vitorlázóknak, mint ez az ausztrál város, ahol konkrétan a központban, az öbölben versenyeztünk. Az ott elért tizenötödik helyem az azt megelőző húsz év talán legjobb magyar olimpiai vitorlás eredménye volt. Athénba már más körülmények között érkeztem meg, egy féléves „gyorstalpaló” felkészüléssel jutottam ki. Nem sokkal előtte a rangos kieli világkupán még a hatodik lettem, de aztán a többi ellenfelem az Olimpiát közvetlenül megelőző másfél hónapban nagyobb pluszt tudott előásni a fejlesztéseivel a hajósebességben, mint mi. Athént követően már csak itthon versenyeztem finn dingiben, végül 10 felnőtt finn dingi bajnoki címmel zártam a pályafutásomat. Amikor 2009-ben megnyertem az utolsó magyar bajnoki címet finn-ben, az volt az utolsó versenyem a hajóosztályban, azóta sem ültem versenyen a hajóban.”
Hajdu Balázs 1975. május 27-én született. Mivel mindkét szülője versenyzett, emellett édesanyja Balatonfüreden született, hamar a szívébe zárta a vitorlázást. A nyári szünetekben először úszni tanult meg, majd nem sokkal később már beleült egy-egy hajóba is. Számos vitorlázó társához hasonlóan mindig is nagy élményt jelentett neki elhagyni a partot és kihajózni a nyílt vízre, a természet adta szabadságot élvezve.
Mindig is igazi csapatjátékosként gondolt magára, amit napjainkban a sportdiplomáciában is bizonyít:
„Fontosnak tartottam, hogy a tavaly novemberi World Sailing általi felkérésemből ne csak én, hanem minél több magyar kollégám profitáljon. Szerettem volna, hogy az angolul jól tudó szakembereink is bekerüljenek az általuk kiszemelt World Sailing szakbizottságokba. Örülök neki, hogy ez a törekvésünk sikerrel járt, hiszen rajtam kívül további négy magyar is megkezdhette vagy folytathatta a munkát a nemzetközi szövetségben.”
Rajta kívül a 2025-2028 közötti időszakban a World Sailing különböző bizottságaiban és albizottságaiban tevékenykedhet Érdi Mária (Sportolói bizottság), Böröcz Bence (Versenyszabály bizottság), dr. Toronyi Bence (Felszerelés szabály albizottság) és Fluck Benedek is (Versenyrendezési albizottság). A választás eredménye is tükrözi a magyar vitorlássport növekvő tekintélyét és súlyát a nemzetközi porondon. Ha pedig a magyar vitorlássport eredményességének helyzetét és jövőképét nézzük, Hajdu ebből a szempontból is bizakodóan tekint az előttünk álló időszakra. Nagy dolognak tartja, hogy Érdi Mária és Vadnai Jonatán személyében 2028-ban, Los Angeles-ben ismét két éremesélyesünk is lesz. Továbbá bízik benne, hogy a 49er kategóriában és más hajóosztályokban feltűnt fiatal titánok és a szörfösök közül is csatlakoznak majd még páran a 2028-as magyar olimpiai csapathoz.
A mostani hetek számára a nemzetközi szövetség májusi évközi közgyűlésére való felkészüléssel teltek. Az elmúlt napokban az előterjesztések jogi szempontból történő vizsgálatát végezte el 14 tagú nemzetközi csapatával. Novemberben nagy horderejű alapszabály módosítás várható, már ennek az előkészítése is megkezdődött. Ezek a teendők – kiegészülve az európai szövetség alelnöki pozíciójával járó feladatokkal – napi szintű elfoglaltságot igényelnek, mindezt társadalmi munkában.