Siófok  6.1  •  6.5 kn       

Keszthely  6.9  •  9 kn       

Balatonfüred  5.8  •  6.4 kn       

Balatonboglár  6.1  •  6.3 kn       

Orfű   •  8 kn       

Velencei-tó  6.3  •  9.8 kn       

Tiszafüred  4.9  •  12 kn       

Mályi-tó  2.9  •  12.9 kn       

2024. november 21., csütörtök

A magyar szakember a párizsi olimpián

A magyar szakember a párizsi olimpián

Böröcz Bence a Balatonfüredi Yacht Club ifjúsági versenyzőcsapatában nőtt fel.

Böröcz Bence (BYC) fontos feladatot kapott az olimpiai vitorlás versenyeken, versenybírói feladatot lát el.

Böröcz Bence a Balatonfüredi Yacht Club ifjúsági versenyzőcsapatában nőtt fel. Versenyszervezői és -rendezői tevékenységét gyerekként, a Szepezd Kupa utánpótlás versenyek évenkénti lebonyolításával kezdte. Tizennyolc évesen a Magyar Vitorlás Szövetség minősített versenyrendezője és -bírója volt.

2012-ben – az akkor már több éve versenybíráskodással foglalkozó Böröcz Bence – a legfiatalabb szakemberként kapott nemzetközi versenybírói kinevezést. Azóta World Sailing (korábbi nevén: Nemzetközi Vitorlás Szövetség) versenybírójaként tevékenykedik.

Fokozatosan kapott és vállalt egyre nagyobb feladatokat. Számos ifjúsági osztály világ- és Európa-bajnokságán bíráskodott. A 2013. évi Balaton Laser Worlds óta dolgozik együtt a Laser (azóta ILCA) osztállyal is. 2014-ben a WS meghívta a nancsingi ifjúsági olimpiára, 2016-ban a riói paralimpiai játékokra. 2018 őszén a világ vezető versenybíróinak szűk körébe sorolták. A 2018-es aarhusi összevont kvótaszerző vébén a finn osztály vezetőbírója, a Laser osztály 2019-es kvalifikációs világbajnokságán Szakaiminatóban a versenybíróság elnöke volt. A World Sailing a Racing Rules Committee (Versenyszabály Bizottság) tagjának választotta.

Szakmai felkészültségét elismerve, bevonták a World Sailing Q&A (Question & Answer, azaz a Kérdések és Feleletek) Munkacsoportjába, amely jelentős segítséget nyújt a nemzetközi tisztségviselők számára a szabályok egységes alkalmazásában. A világ nemzetközi vitorlás versenybírói, döntőbírói, versenyrendezői és felmérői ide küldhetik be szabályértelmezési kérdéseiket, az azokra adott válaszok pedig később hivatalos szabályértelmezéseket vagy szabályváltozásokat is vonhatnak maguk után. A bizottság tagjait a világ legjobban képzett szakemberei közül választják ki úgy, hogy a vegyes társaságban a lehető legtöbb nézőpont, valamint különleges szakértelem és tudás egyesüljön.

2021-ben a tokiói olimpia versenyein, mint vezető versenybíró kapott feladatot.

Böröcz Bencével beszélgetek.

– Marseille-ben is ott leszel az olimpián…

– Igen. Idén két részletben, két héten át bonyolítják le a vitorlás versenyeket. Az első heti beosztásomat még nem ismerem, de a másodikon az ILCA osztályok versenyein én leszek az egyik vezető versenybíró.

–  Ez azt jelenti, hogy a vízen bíráskodsz, és a tárgyalásokon is részt veszel?

– Igen. Természetesen, ha magyar versenyző érintett, akkor az utóbbin nem.

– Amúgy is különleges szabályokat kell betartanotok egy olimpián…

– A World Sailing alapvető viselkedési és etikai szabályait természetesen itt is be kell tartanunk. Az olimpia abból a szempontból is különleges, hogy ide a tradicionális vitorlás nemzetek általában nagy stábokkal érkeznek, amelyekben szabálytanácsadók is helyet kaphatnak. Közöttük olyanok is, akik más versenyeken a kollégáink, és többekkel barátok vagyunk. A játékok idején kiemelten figyelnünk kell arra, hogy milyen információt osztunk meg velük és a versenyzőkkel. Úgy beszélhetünk velük, hogy jelen van még legalább egy versenybíró. Ennek megfelelően nem is tartózkodunk egyedül a hajóparkban, mindig legalább ketten vagyunk és mindenkivel angolul beszélünk, akkor is, ha közös az anyanyelvünk, hogy tanúk előtt történjen a beszélgetés.

– Az olimpián is önkénteskén szerepeltek?

– Igen, mint minden World Sailing megbízatást, ezt is társadalmi munkában végezzük. A költségeinket megtérítik, biztosítják a szállást, az étkezést, de munkadíjat, honoráriumot nem.

– Ismered a helyszín?

– Igen. Három alkalommal jártam ott az utóbbi hat évben. A négy pályát egy viszonylag védett öbölben tűzik ki, így a hullámzás moderált, de a körülötte lévő domborzat változékony szelet okoz. Ennek megfelelően minden sportoló rengeteg időt tölt a helyszínen, mert az ottani időjárást nem egyszerű kiismerni.

– Jó munkát!

Bencének jó munkát és sikeres két hetet kívánunk a Balatonfüredi Yacht Club teljes közösségének nevében!

Szöveg: Szekeres László / Balatonfüredi Yacht Club

Fotók: World Sailing / Sailing Energy és Robert Deaves

Kékszalag után irány Marseille: Megkapták az olimpiai versenyhajókat a magyar vitorlázók Előző

Kékszalag után irány Marseille: Megkapták az olimpiai versenyhajókat a magyar vitorlázók

Vadnai Jonatán elégedett az olimpiai hajóval Következő

Vadnai Jonatán elégedett az olimpiai hajóval