Siófok   •  11.5 kn       

Keszthely  3.9  •  12 kn       

Balatonfüred  4.6  •  12.1 kn       

Balatonboglár   •  13.7 kn       

Orfű   •  8 kn       

Velencei-tó  3.5  •  9.5 kn       

Tiszafüred  2.2  •  8.1 kn       

Mályi-tó  1.9  •  7.2 kn       

2024. december 22., vasárnap

Gyapjasék: Sokat fejlődtünk, mint vitorlázók 2019 - ben

Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.

Gyapjasék: Sokat fejlődtünk, mint vitorlázók 2019 - ben

Gyapjasék: Sokat fejlődtünk, mint vitorlázók 2019 - ben

Az idei versenyszezonban érték el eddigi pályafutásuk legjobb eredményét, de az olimpiai kvalifikáció még nincs zsebben. Gyapjas Balázs és Gyapjas Zsombor 2019-ről.

„Az év fő célja az olimpiai kvóta megszerzése volt, ami annak ellenére nem sikerült, hogy jó versenyt futottunk Japánban a világbajnokságon (link). Ehhez kapcsolódik az idei szezon legnagyobb csalódása is, mert a világbajnokságon 11 futamból 9 erős szeles volt, s ilyen körülmények között nekünk a magasságomból adódóan hátrányunk van” – foglalta össze a 2019-es versenyszezon mérföldköveit Gyapjas Zsombor.

A világ közvetlen élmezőnyébe tartozó magyar 470-es kettős pompás formában kezdte a szezont, mindjárt az első versenyükön – mint később kiderült ­– legjobb idei eredményüket érték el, a miami világkupa fordulón az 5. helyen végeztek úgy, hogy a mezőnyverseny utolsó futamát megnyerve az éremfutam előtt a harmadik helyért is játékban voltak.

„2019 jó év volt a tanulás szempontjából, sokat fejlődtünk, mint vitorlázók” – értékelt Gyapjas Balázs. Egy sor nagy versenyen nyertek futamot, így a miami világkupa verseny előtt az észak-amerikai bajnokságon, aztán San Remoban, majd a világbajnokságon Enoshimában is.

A fő cél természetesen a tokioi indulás jogának megszerzése volt. Ezen kívül fontos volt, hogy az erősszeles sebességüket felhozzák az aranycsoportos versenyzők szintjére. „Úgy érezzük, hogy sokat javult az erősszeles sebességünk, ami mindenképpen jelentős előrelépés. Természetesen mindig van hova tovább fejlődni, jelenleg is azon dolgozunk, hogy még előrébb tudjunk lépni.”

Gyapjasék novemberben háromhetes edzőtáboron vettek részt San Remóban, ahol 5 nemzet 11 csapatával, közöttük kínai, olasz, amerikai és német egységekkel vitorláztak együtt. Ott volt az edzéseken néhány kiemelkedő egység is, mint például a francia világbajnok Pepponet-Mion, vagy az amerikai olimpikon hajó, McNay és Hughes. Az edzőtáborban egy új Zaoli nagyvitorla fejlesztésén volt  a hangsúly, ezzel javítva a krajcos sebességet. „Szerencsére minden nap tudtunk vitorlázni változatos körülmények között és ezzel további tapasztalatokat gyűjteni.

A szezon legnehezebb időszaka számukra az a két hónap volt, amikor kint voltak Japánban a világbajnokság körüli időszakban. Mind az időjárás, mind az Európától való hosszú ideig távollét miatt. „De ezekben az időszakokban tapasztal meg a versenyző olyan dolgokat, amiket nem lehet máshol elsajátítani. Úgy gondolom, hogy a vitorlázás komplex sport, ezen a szinten, ahol mi állunk mindenben azonosan kell fejlődni ahhoz, hogy az élmezőnnyel egy szinten tudjunk maradni.”

A legfőbb cél továbbra az olimpiai kvalifikáció megszerzése, „amit jövő áprilisban a genovai világkupán fognak osztani nekünk”. Minden addigi edzőtábor és verseny a genovai versenyre való minél jobb felkészülést szolgálja. Így a januári miami világkupa forduló is, már november 20-án bepakolták a konténert Barcelonából.

Fotó: Tóth Bogee

Valóra válik az Olimpiai álom Előző

Valóra válik az Olimpiai álom

Két újabb Magyar résztvevő a Tokió - i ötkarikás játékokon Következő

Két újabb Magyar résztvevő a Tokió - i ötkarikás játékokon