Siófok 10.5 • 22.5 kn
13 magyar finnes a világbajnokságon
Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.
A görögországi Kavalában 205 Masters - azaz negyven éven felüli - Finnes versenyzett a május 29-én véget érő világbajnokságon.
Idén kicsit visszaesett az indulószám, hiszen az elmúlt pár évben 250-280 finnes utazott el a mastes korosztályos világbajnokságokra, de azért ez még mindig figyelemreméltó szám, mutatja a Finn osztály népszerűségét és minden korosztályban való alkalmasságát.
Igaz, hogy a Masters Finn szabályok azt írják, hogy ha a rajtnál 20 csomós szelet mér a rendezőség (5-ös szél teteje),akkor nem indítják el a futamot, viszont a tapasztaltak szerint, ha már elrajtoltak és netán a szélerő a Beaufort 6 szintre jut, nem szokták emiatt a futamot lelőni. Amúgy meg ajánlom bárkinek, menjen egy kört Finn dingivel jó ötös szélben, és állítom, nem fogja túlzónak érezni ezt a határt!
Így viszont még 70 éven felüliek is ott vannak a mezőnyben az amúgy elég sportos hajóval.
A mezőny együtt versenyez, de a résztvevőket korcsoportok szerint is értékelik tízévenkénti ugrásokkkal. Vagyis a Masters az 40-49 éves, a Grand Masters 50-59, a Grand Grand Masters 60-69, és efelett jönnek a Legend-ek.
Pár éve egy agárdi Masters versenyen az akkor 77 éves és igen aktívan versenyző Zsindely László megkérdezte, vajon mi lesz a 80 feletti kategória? Nyilvánvalóan Finn Gods - Finnes Istenek, de ezt még el kéne fogadtatni a nemzetközi szövetséggel... Egyébként akad olykor egy-két 80 feletti induó, akikre aztán mindenki vigyáz, mint a hímes tojásra. A részvételüket - és minden korcsoportét - az is segíti, hogy a Finnben is már régóta általános a karbonárboc használata, aminek köszönhetően az öregebbek nagyon puha, a vitorlából az erőt extra módon kiengedő rudazattal mehetnek. És kisebb szélben bizony oda-odacsördítenek az ifjabbaknak.
Mi az hogy! A mostani világbajnokságon Kavalában az amerikai legenda Henry Sprague II. abszolútban nyerte a harmadik futamot. Akadt még 4. és 5. helye is, és csak egy hajszállal maradt le a 11. helyen a Medal Race-ről! Pedig itt csak két csoportra bontott a mezőny, vagyis a jó öreg Henry ezeket a helyezéseket százhajós küzdelmekben érte el.
Kell-e még bizonyíték arra, hogy a vitorlázás bármeddig művelhető, beleértve a versenyzést is.
Az idei világbajnokságra 13 magyar finnes utazott el Görögországba: Lukáts Ákos, Majthényi Zsombor, Antal Gábor (Pata), Huszár Géza, Sipos Péter, Stadler Csaba, Mónus Gyula, Andrik Szabolcs, Varga Tamás, Farkas József, Solymosi Imre, Szűcs Balázs, Beliczay Tamás és Zsitvay Szilárd. A vébén ebben a sorrendben végeztek, és közülük öten bőven az első harmadban vitzorláztak.
Itt kevésbé érdekes a külvilág számára a végeredmény, hiszen ha valaki élvezi a versengést, végigvitorlázza a futamokat, akkor a világbajnokság az utolsóknak is remek élmény.
Ja, persze ez a vitorlás versenyzésben minden osztályban, korcsoportban, bármilyen versenyen igaz, legfeljebb fiatalabb korban nagyobbak az ambíciók, és főleg olyankor vannak edzői és szurkolói elvárások. Na ez utóbbiaktól lehet mentes a masters korosztályos versenyzés!
Magyarországon is lesz - van immár öt éve minden szeptemberben - komoly nemzetközi Masters korosztályos Finn verseny: szeptember 9-13-án Tihanyban a THE rendezésében a Masters Európa Kupa, amelyre 60-70 induló várható.
A Finn Masters világbajnokságok honlapja:
http://www.finnworldmaster.com/
A Masters VB eredményei:
http://iim.teikav.edu.gr/sailrc_public/ranking.php