2024. április 25., csütörtök

Az SAP Extreme nyerte az ESS 2017 évi első versenyét

Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.

Extreme Sailing Series Omán

Omán - ban kezdődött az Extreme Sailing Series idei szezonja. 2017 – ben összesen nyolc helyen jár majd a sorozat. A nyitóforduló Omán - ban zajlott a hétvégén, de a sorozatnak még egy kínai, két amerikai és négy európai állomása is lesz idén.

Népes mezőny jött össze az Ománi versenyre, de ez talán köszönhető annak is, hogy a GC32 Championship pár nappal ezen verseny előtt zajlott ugyanezen a helyszínen. A mezőny kicsit változott, vannak újoncok, mint például az NZL Sailing Team vagy a másik szintén Új-Zélandi Tawera Racing. A GC 32 – es sorozatból is érkeztek hajók nevezetesen a svájci Team Tilt és a francia Team Engie. A régi motorosok közül idén is indul az SAP Extreme, az OmanAir, a RedBull Extreme és az Alingi is. A tavaly még sorozatújonc Land Rover BAR Academy is szerepel az idei sorozatban, de náluk kormányos csere történt, mert tavalyi kormányosuk már az Amerika Kupa csapatot erősíti. Más hajókon is történtek kormányos cserék. Az OmanAir kormányát az Új – Zélandi Phil Robertson vette át Morgan Larsontól. Robertson már 2014, ’15 és ’16 - ban is versenyzett a sorozatban illetve 2016 – ban a WMRT – t nyerte meg. A másik változás, hogy az SAP Extreme csapatának is Kiwi kormányosa lett, méghozzá az Adam Minoprio aki 2015 – ben nyerte a WMRT – t illetve jelenleg is tagja a Groupama Team France America’s Cup csapatának.

Szerdán hét futamot sikerült rendezni Muscat – ban. A legjobban az SAP Extreme ment, aki három futamgyőzelmet gyűjtött és mellette egy második két hatodik és egy ötödik helyet vitorlázott. Egy ponttal volt csak lemaradva nap végén a RedBull, ők ugyan csak egy futamot nyertek, de mellette főleg harmadik helyeket gyűjtöttek. Harmadik helyen zárta a napot az OmanAir. Ők is nyertek futamot és az első két futamtól eltekintve nem mentek negyediknél rosszabbat.

Csütörtökön kicsit „lazább” nap volt öt futammal. Az öt futamgyőzelmen négy hajó osztozott. Az OmanAir ugyan csak egyet nyert, de mellette 4,4,2,2 helyekkel az élre tudott állni, igaz mindösszesen egy ponttal. Nap végén második helyre jött fel a RedBull 2,2,4,6,3 futameredményekkel igaz azonos pontszámmal a harmadik SAP Extrem - mel aki két futamgyőzelme mellett egy második egy hatodik és egy nyolcadik helyet vitorlázott. A svájci csapatoknak is jutott a futamgyőzelmekből, hiszen az Alingi és a Team Tilt is tudott nyerni.

Pénteken ismét sűrű nap volt kilenc futammal. A SAP Extrem – nek jött ki legjobban a lépés két futam győzelem három második és egy harmadik hely segített főleg abban, hogy a zárónap előtt egy ponttal, ugyan de a harmadik helyről az élre álljanak. Az OmanAir visszacsúszott a második helyre annak ellenére, hogy két futamot nyertek, de az első kettő és az utolsó futam nem az övék volt. A nap másik nyertese az Alingi volt, aki három futamgyőzelmével feljött a dobogó harmadik helyére és neki is mindössze négy pont hátránya volt az SAP Extrem – mel szemben. A RedBull – nak nem ez volt a legjobb napja, igaz „csak” a dobogóról csúszott le, de pontok tekintetében az utolsó nap előtt 19 pont hátrány kicsit soknak tűnt a dobogóhoz. Ennek két oka volt, az egyik tizenhetedik futamban begyűjtött korai rajt igaz ebben a futamban a Land Rover BAR és a Team Engie is kint volt, illetve a három nyolcadik hely.

A zárónapra hat futam maradt, amiből az utolsó dupla ponttal számított. Az SAP Extreme két futamgyőzelme mellett még három második és egy harmadik helyet vitorlázott, amivel összetettben is meg tudta őrizni vezető helyét. A dobogómásodik és harmadik helye nagy csatát hozott, amiből pontazonossággal ugyan, de az Alingi jött ki jobban így ő lett a második Oman – ban és a hazai csapatnak be kellett érnie a dobogó legalsó fokával.

A sorozat következő állomása Kínában lesz április végén, majd nyárra megérkezik a sorozat Európába ahol a küzdelmek Madeira – n kezdődnek majd.