Tiszafüred  15.5  •  10.5 kn

Mályi-tó  16  •  9 kn

2024. március 29., péntek

Első magyar bajnokságát rendezte egy újabb World Sailing utánpótlás osztály

Az O’pen Skiff utánpótlás osztály első hivatalos magyar bajnokságán változatos szelekben futott 10 futam után tatai győzelem született Fonyódon.

Fonyódon futották az O’pen Skiff utánpótlás osztály első hivatalos magyar bajnokságát, melynek a rendező Vagabund Vitorlás Sportegyesület telephelye, a fonyódi Vízisport Központ adott otthont. 5 klub – a Vagabund Vitorlás SE, a Balatonmáriafürdői Vízisport Egyesület (BMF VSE, a Tatai Vitorlás Iskola (TVI), a Túravitorlás Sportklub (TVSK) és az agárdi VVSI - képviseletében 20 egység várta az első futam rajtját augusztus 15-én. A várakozás ezúttal valóban várakozás volt, a bajnokság ugyanis a gyenge, kialakulatlan szél miatt mintegy másfél órás parti halasztással indult. Nem sokkal dél előtt aztán vízre vezényelte a mezőnyt Igali Csilla főrendező és némi vízen halasztást követően 5-7 csomós délnyugati szélben rajtolhatott a történelmi futam. A menet során a fokozatosan gyengülő szélben még éppen teljesíteni tudta a versenyt a mezőny, majd újabb halasztást követően kezdődött a második rajteljárás. Ebből el is indult a következő futam, de az elálló szélben érvénytelenítés lett a vége. Ismét várakozás, majd a kikötőbe távozott a mezőny, ahol le is lőtte a napot a rendező.

A második napon sem volt komolyabb változás a körülményekben, hasonló kondíciók mellett ugyancsak egy futamot sikerült összehozni. A bajnokság harmadik napja szintén halasztással indult, de a felépülő északkeleti szélre kis várakozással ráindult a rendezőség. Bár kétesélyesnek látszott a helyzet, bejött a kockáztatás, ezen a napon a folyamatosan forgolódó szélben, a pályát minden futam előtt átrendezni kényszerülő rendezőség három futamot húzott be. Ezzel már érvényes volt az O’pen Skiff utánpótlás osztály első hivatalos magyar bajnoksága.

A verseny negyedik, zárónapjára aztán alaposan megváltozott az időjárás: 14-16 csomós északnyugati szélben szállta vízre a mezőny, s az erősebb szél, valamint a Györök felől érkező hullámok már a pályára menet megrostálta a mezőnyt, amelyben egészen kezdő, kifejezetten könnyűsúlyú vitorlázók is szerepeltek (volt, akinek ez volt a második versenye). A hatodik futam rajtja után tovább fogyatkozott a mezőny, s a következőre már csak 12 hajó állt rajthoz. A napi első és második futamot a pumpálást engedélyező O lobogó alatt futották a szkiffek. A szél azonban lassan mérséklődött (és forgolódóbb lett), így akik korábban a partot választották, az utolsó futamokra visszatértek a pályára. A zárónapon végül 5 futamot sikerült teljesíteni, így az osztály első bajnoksága 10 futammal zárult.

Az O’pen Skiff utánpótlás osztály első magyar bajnoka az esélyes P. Szolomayer Balázs, a TVI versenyzője lett, aki az utolsó két futam kivételével mindegyikben elsőként futott célba, a kilencedikben második lett, a tizediken pedig már nem indult. Mögötte két balatonmáriafürdői versenyző, Skoumal Huba és Szalay Zsolt végzett.

A tervek szerint az osztály 2020-as Európa-bajnokságát a balatonmáriafürdői egyesület rendezte volna – egyetlen balatoni világversenyként -, de közbeszólt a koronavírus: a világjárvány miatt a versenyt a következő évre halasztotta a nemzetközi osztályszövetség. Végleges időpontja még nincs, az előzetes egyeztetések tavaszi időpontról folynak.